Konceptuální strouhanka: Politická prozíravost Ivana Mládka

Lze naporcovat medvěda? Obstojí český turista před ruským medvědem? A co na to Ivan Mládek? Otázky pro aktuální Konceptuální strouhanku.

medvedi

Jak to bylo ve skutečnosti: To takhle vykouknu v práci z okna a vidím, jak dva chlápci venčí medvědy. Asi nějací filmaři či co.

Jak by to viděl konceptuální teoretik: Úsměvná momentka medvědářů získává v kontextu aktuální politické situace mnohem ostřejší kontury. Medvěd – symbol Ruska – je zde ochočen, ale zdánlivá krotkost jej nijak nezbavuje nebezpečnosti.

Kontrolu nad situací na první pohled mají muži (podle charakteristického znaku „ponožky v sandálech“ Češi), kteří zvířata vedou, ale vodítko nemusí být vnímáno jen jako symbol moci toho, kdo ho drží. Navíc, jak víme z politického dění, moci velmi křehké. Vodítko je totiž také oboustrannou spojnicí, upomíná na vazby, které k ruskému medvědovi stále máme a nad nimiž on může kdykoli převzít kontrolu.

Ostatně jak předvídal vizionář Ivan Mládek v nerytmickém verši: Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně, až jednou procitnou, počíhají si někde na ně…

Co jsme už nastrouhali? Podívejte se na další veledíla z naší Konceptuální strouhanky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *