Konceptuální strouhanka: Jsou Češi v hajzlu?

Konceptuální umění je všude. Fakt. Dokonce i na záchodech. A jako pirátské konceptuální umělkyně ho nemůžeme jen tak spláchnout. Musíme o něm napsat. Tu je další příspěvek z naší konceptuální strouhanky.

stetka

Jak to bylo ve skutečnosti: záběr do rohu WC kabinky u nás v práci, kam si uklízečka odkládá záchodovou štětku do prázdný krabičky od ramy.

Jak by to viděl konceptuální teoretik: Vidíme před sebou metaforu češství, kdy symbol špatných stránek naší „národní povahy“ je skryt v každém objektu představovaného konceptu. Dějinné sklony našeho národa k zaprodanosti přetavil umělec do podoby štětky, tedy do pojmu, který v přeneseném významu označuje mrzkou prodejnost. Onu „štětku“, rozuměj Čechy v komplexním pojetí, „zahnal do rohu“, tzn. opět do nelichotivého postavení. Při pohledu z konverzní perspektivy se dá navíc říci, že Češi „mají máslo na hlavě“ (při současném pohledu v něm konceptualista náš národ doslova máchá), v tomto případě jde o máslo náhražkové, koncepční popíchnutí směrem k českému šetřílkovství a tradovanému kutilství. Kritiku národní povahy pak zastřešuje samo umístění celého konceptu – na toalety. Lze v něm přečíst skrytý expresivní názor, že Češi jsou „v hajzlu“.

Co jsme už nastrouhali? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *